Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zajímavé uzle

9. 11. 2007

Obrazek

 

 

 

 

 

DRAČÍ SMYČKA

Rozporuplná smyčka, mající své proti i pro. Používá se k navázání na lano, lze ji použít i kotvení lana k jistícímu bodu. Ale není to zrovna nejbezpečnější. Proč? Dračí smyčka totiž nedrží při obvodovém zatížení (jednoduše řečeno - při roztahování oka smyčky). Dračí uzel tak není vůbec vhodný ke spojování dvou konců lana do okruhu. Několik smrtelných úrazů varuje!! Mimo to je Dračí uzel náchylný k samovolnému rozvázání, zvláště na tuhých lanech se špatnou uzlovatelností. Všem těmto nebezpečím s rozvázáním lze čelit navázáním pojistného uzlíku koncovým cancourem. Platí zásada, že pokud Dračí smyčku používáme, tak vždy s přidělaným pojistným uzlíkem. Ten se dělá buď jako vnější, anebo jako vnitřní. Vnější se nejčastěji dělá jako obyčejné oko, lepší a bezpečnější variantou je však udělat jej jako Dvojitý rybářský uzel. Vnitřní pojistný uzlík se váže tak, že koncový cancour je zpět veden do uzlu a jím protažen.Obrazek

Levá ruka pouze drží lano ve stále stejné poloze, pravá ruka i s volným koncem obtočí lano podle šipky na obrázku a pravá ruka přendá volný konec kolem lana v levačce (při tom na chvíli samozřejmě pustí) a vytáhne ho smyčkou, která ruku obepíná.

 

RYBÁŘSKÝ UZEL

ObrazekDobře spojuje tenké a kluzké provázky např. vlasce. Uděláme obyčejný uzel na konci jednoho provázku a jím provlékneme druhý konec. Ten potom zauzlíme kolem prvního provázku.

 

 

 

 

 

 

ŠKOTOVÝ UZEL

ObrazekJe vhodný ke spojení dvou různě silných provazů nebo k svázání provazu a cípu plachty. Silnější provaz nebo cíp přehneme v ruce a držíme v levačce, pravou rukou obtočíme a provlékneme tenčí provázek.

 

 

 

TURBÁNEK

ObrazekPřeložíme přes sebe 2 horní závity, volný konec podsuneme pod pevným a podle šipky provlékneme oběma závity.

 

 

 

Obrazek


Středem uzlu (tam, kde kočí na obrázku šipka) prostrčíme prst a podle šipky zdvojíme nebo ztrojíme opletení.

 

 

Obrazek

 

A výsledek by měl vypadat nějak takto.Toto je zřejmě nejznámější turban. Zná jej snad každý táborník. Ten si uváže dvojitý turbánek na koženém řemínku a stáhne jím svůj šátek na krku.

 

 

 

Vázání kravaty  zde